Calendar

september

mon24sepAll DaymonPrep 2 trip to Legoland

mon24sepAll DaymonPrep 8 Bosworth Battlefield trip

mon24sep8:30 ammon4:15 pmCumulus Outdoor Prep 3

tue25sep10:25 amtue11:00 amOpen the Book assembly for Pre-Prep

wed26sepAll DaywedEuropean Day of Languages

wed26sep9:30 amwed11:00 amAssembly: Pre-Prep Harvest Festival at St Nicholas Church

wed26sep2:15 pmwed5:30 amU9 Rugby Festival @ Beaudesert (A) 2.15pm

wed26sep2:30 pmwed5:30 pmU10 and U11 hockey vs Kitebrook (a)

wed26sep2:30 pmwed5:00 pmU10B Rugby v Wycliffe (A) 2.30pm

wed26sep2:30 pmwed5:00 pmU10A Rugby v Dean Close (A) 2.30pm

wed26sep2:30 pmwed4:30 pmU11 Rugby v Berkhampstead (H) 2.30pm

wed26sep3:00 pmwed5:00 pmU13 hockey vs Cricklade and Dauntsey's (a)

thu27sep4:15 pmthu6:00 pmFencing v Cricklade Manor (H) 4.15pm start

fri28sepAll DayfriIndividual and Sibling photographs

fri28sep9:00 amfri10:30 amMacmillan Coffee Morning

fri28sep1:30 pmfri4:30 pmRendcomb Rough Runner Challenge for all P7 Boys & Girls:1.30pm - 4.15pm

fri28sep4:00 pmfri4:30 pmChapel: Harvest Festival

october

mon01oct2:30 pmmon4:30 pmU8 and U9 hockey vs Cricklade manor (a)

mon01oct2:30 pmmon4:30 pmU8 & U9 Rugby v Cricklade Manor (A) 2.30pm

tue02octAll DaytueYear 6 evacuation trip

tue02oct3:15 pmtue4:30 pmU9 hockey vs Kitebrook (h)

wed03oct2:15 pmwed4:30 pmU10 and U11 hockey vs Cricklade (a)

wed03oct2:30 pmwed4:30 amU10A Rugby v Cricklade Manor (A) 2.30pm

wed03oct2:30 pmwed4:30 pmU11 Rugby & U10B Rugby v Cricklade Manor (H) 2.30pm

wed03oct2:30 pmwed4:45 pmU9A & U9B Rugby Triangular @ Pinewood (A) 2.30pm

wed03oct2:45 pmwed5:00 pmU13 hockey vs Cricklade manor triangular (a)

wed03oct2:45 pmwed5:45 pmU13 Rugby v Dauntseys (A) 2.45pm Start

fri05oct9:00 amfri12:30 pmPrep 5 to Forest School

fri05oct4:00 pmfri4:30 pmChapel: Mr Nick Gregory (Headmaster; Wycliffe College)

mon08octAll DaymonPrep 3 Trip to History of Science Museum

mon08oct2:30 pmmon4:30 pmU9 hockey vs Rendcomb (a)

tue09oct4:15 pmtue6:30 amFencing v Heywood (H) 4.15pm Start

wed10oct2:00 pmwed5:30 pmU10A Rugby Festival @ Wycliffe (A) 2.00pm Start

wed10oct2:15 pmwed5:00 pmU10 and U11 hockey vs Wycliffe (a)

wed10oct2:30 pmwed4:30 pmU10B/C Rugby v St Hughs (H) 2.30pm Start

wed10oct2:30 pmwed4:30 pmU8 & U9 Rugby Triangular v Berkhampstead & Wycliffe (H) 2.30pm Start

wed10oct2:30 pmwed5:30 pmU11 Rugby v Kings' Gloucester (A) 2.30pm Start

wed10oct3:45 pmwed5:45 pmU8 hockey vs Dean Close (a)

thu11oct9:00 amthu12:30 pmPrep 3 to Forest School

fri12octAll DayfriMufti Day

fri12oct4:00 pmfri4:30 pmChapel: Songs of Praise

fri12oct4:15 pmfri6:30 pmU12/U13 Boys' & Girls' Swimming Gala v Westonbirt (A) 4.15pm Start

sat13oct10:00 amsat12:00 pmOPEN MORNING: FLIGHT

mon15oct9:00 ammon12:00 pmPrep 7 River Trip - River Coln (am only)

tue16octAll DaytueYear 5 & 6 STEM Day at Wycliffe

wed17octAll DaywedYear 8 Mufti Day

wed17oct8:40 amwed9:00 amAssembly: 5M

wed17oct2:00 pmwed4:30 pmU10 and U13 Hockey Coaching with Malvern College @HCS

wed17oct2:00 pmwed5:00 pmU11 hockey tournament @ Cricklade Manor (a)

wed17oct2:00 pmwed5:30 pmU13 Rugby Festival @ Cheltenham College (A) 2pm

wed17oct2:00 pmwed5:45 pmU9 Rugby Festival @ Dean Close (A) 2pm Start

wed17oct3:40 pmwed5:30 pmNursery/EYFS Parents Evening

fri19octAll Daysun04novHalf Term

fri19oct4:30 pmfri9:00 pmHalloween Disco 4.30pm—Nursery/Pre-Prep; 6.30pm Prep

november

fri19octAll Daysun04novHalf Term

mon05nov9:30 ammon2:30 pmPrep 4 to Chedworth Roman Villa

tue06nov3:15 pmtue4:30 pmU8 hockey vs Kitebrook (h)

tue06nov4:45 pmtue7:00 pmPrep 3&4 Parents evening

wed07nov8:40 amwed9:00 amAssembly: 2GB

wed07nov2:30 pmwed4:30 pmU10 and U11 hockey vs Berkhampstead (h)

wed07nov2:30 pmwed5:00 pmU8 and U9 hockey vs Berkhampstead (a)

thu08nov9:00 amthu12:30 pmPrep 6 to Forest School

fri09nov4:00 pmfri4:30 pmChapel: Remembrance Service

fri09nov6:00 pmfri9:00 pmBonfire Night

mon12novAll DaymonPrep 6 Leadership Challenge @ Cheltenham College

mon12nov2:30 pmmon5:00 pmU8 hockey triangular at Cricklade (a)

tue13nov4:45 pmtue7:00 pmPrep 5 & 6 Parents evening

wed14nov8:40 amwed9:00 amAssembly: 5N

wed14nov2:15 pmwed4:30 pmU11 hockey vs Airthrie (h)

thu15nov4:00 pmthu6:00 pmInstrumental Concert

mon19nov2:00 pmmon2:00 pmU8 hockey festival at Cricklade Manor

tue20novAll Dayfri23Prep 8 Mock Exam Week

wed21nov8:40 amwed9:00 amAssembly:1TF

wed21nov2:30 pmwed5:30 pmU13 hockey vs Kitebrook (a)

wed21nov3:00 pmwed4:30 pmU10 and U11 hockey vs Kitebrook (h)

wed21nov7:00 pmwed8:00 pmEYFS Learning & Development evening

fri23novAll DayfriPrep 1 visit to the STEAM museum

fri23nov11:15 amfri1:30 pmPrep 6 E Safety Talk by Gloucestershire Police

fri23nov4:00 pmfri4:30 pmChapel: Mr Rob Jones (Headmaster: Rendcomb College)

mon26nov2:00 pmmon4:30 pmU9 hockey festival at Cricklade Manor

wed28nov8:40 amwed9:00 amAssembly: 6H

wed28nov2:30 pmwed4:30 pmU10/11 mixed hockey vs Rendcomb Juniors (h)

thu29nov5:30 pmthu7:30 pmPrep 7 & 8 Parents evening:

fri30nov4:00 pmfri4:30 pmChapel: Mr Richard Greed (Under Master: Radley College)

december

wed05dec8:40 amwed9:00 amPrep 3 assembly

wed05dec10:00 amwed12:00 pmNursery & EYFS Nativity

wed05dec2:30 pmwed5:00 pmU13 hockey triangular @ Cricklade (a)

fri07dec3:00 pmfri4:00 pmPre-Prep Christingle Service

fri07dec4:00 pmfri6:00 pmFairford Advent Market (choir singing)

mon10dec2:30 ammon3:30 amKS1 Dress Rehearsal Nativity: 2.30pm

tue11dec10:00 amtue12:00 pmKS1 Nativity Performance

tue11dec2:30 pmtue4:30 pmReception - Prep 7 Barn Theatre trip

tue11dec7:30 pmtue9:30 pmPrep 8 Barn Theatre trip

wed12dec2:30 amwed4:30 amOAP & Grandparents Carol Service

wed12dec12:00 pmwed1:00 pmPre-Prep Christmas Lunch

thu13dec8:40 amthu9:00 amFinal Assembly

thu13dec12:00 pmthu1:00 pmPrep School Christmas Lunch

thu13dec2:30 pmthu4:30 pmPrep 8 Pantomime

thu13dec6:30 pmthu7:30 pmCarol Service

fri14decAll DayfriTerm Ends

fri14dec9:00 amfri12:00 pmChristmas Open Morning