Learning in pre-prep, Hatherop Castle, Gloucestershire

Who’s Who

STAFF

Headmaster

Mr Nigel Reed MEd BSc(Hons) PGCE

Deputy Head (Academic)

Mr John Bond MEd BA(Hons) PGCE

Deputy Head (Pastoral) and Designated Safeguarding Lead

Mr James Oakden BA(Hons) QTS CertEd

Head of Boarding

Mr Jon Holmes BA(Hons) PGCE – ICT and Prep 6

Head of Pre Prep

Miss Catherine Gore Browne BSc(Hons) PGCE – Prep 2

Academic Staff

Mr Nigel Bailey BSc(Hons) PGCE – Director of Sport, Head of Upper School, Prep 7
Mrs Emily Barrows BEd(Hons) – Head of English – Prep 4
Mrs Megan Bond BA(Hons) – Sports Coaching Assistant
Miss Laura Buck, BA(Hons) PGCE – Key Stage 1 class teacher: Prep 1
Mrs Jemma Caswell, BA(Hons) –  Key Stage 1 class teacher
Mrs Mandy Davies CertEd DipSLD – SENCO
Mrs Sally Easterbrook BEd – Head of Art & Prep 8
Mrs Amanda Featherstone BEd(Hons) – Head of RE and KS 2 class teacher
Mrs Jo Furneaux-Reed BEd(Hons) – Head of Well-being: ELSA, FSL Level 3
Mrs Veronique Green – Modern Foreign Languages teacher
Mr Jonathan Hamilton-Jones BA PGCE – Upper school teacher.
Mr Allan Hempsted BA(Hons) PGCE – Key Stage 2 teacher – Prep 4
Mrs Natasha Jeffrey BA QTS – Key Stage 2 teacher – Prep 3
Mrs Sian Lovett CertEd – Reception class teacher and Pre-Prep maths coordinator
Mr James McConnell BSc(Hons) PGCE – Head of Science – Prep 5
Mr Jamie Nish BEng PGCE – Head of Maths, Boarding house tutor & Prep 5
Mr Chris Page DipRCM GRSM Hons PGCE – Director of Music; Prep 7
Rev John Partington MA – Latin teacher
Mrs Sally Pearce, BSc PGCE Primary – Reception class teacher
Miss Rebecca Scott BEd (QTS) – Head of Middle School;  Prep 3, Head of Girls Games
Mrs Gabriel Thomas BA(Hons) PGCE – Head of Modern Foreign Languages; Prep 6
Mrs Gemma Thomasin-Foster BA(Hons) PGCE – Key Stage 1 teacher; Prep 1
Mr Matt Townsend – Sports Coach
Miss Emma van Diggele BA(Hons) PGCE – Key Stage 1 teacher; Prep 2
Mrs Claire Walker BA(Hons) – Games teacher

EYFS/Nursery Staff

Mrs Lucy Riley CertEd – Head of Nursery
Miss Riana Evans – Kindergarten/50 week nursery
Mrs Jacqui Sneddon-Jenkins BSc(Hons) PGCE – Transition
Mrs Rachel Woodage – Transition
Miss Nina Easterbook – Transition
Mrs Janie Male – Kindergarten/50 week nursery 

Teaching Assistants

Mrs Jane Barnes BA; KS1
Mrs Sarah Canning, Gifted and Talented coordinator
Mrs Jill Freebury; Reception
Mrs Ann Nicholls; KS1

Administration

Mr Simon Bristow MBA BSc(Hons) – Business Manager
Mrs Debra Bennett – Finance Officer
Miss Loren Taylor BSc (Hons) – Headmaster’s PA & Admissions Registrar
Mrs Lucy Oakden – School Administrator

House Staff

Mrs Rebecca Holmes – House Parent

Catering

Mr Kevin Cole – Chef
Mrs Lisa Berry – Cook
Mrs Claire Day – Food Service Assistant
Mrs Lisa Reynolds – Food Service Assistant
Mrs Donna Weaver – Food Service Assistant

Maintenance & Grounds

Mr David Freebury – Site Manager
Mr Steve Brooks – Electrician
Mr Adrian Lanchbury – Groundsman
Mr Duncan Luce – Maintenance
Mr Andy Ponting – Painter and Decorator

Cleaning

Ms Laura Oltarzewski

Minibus Drivers

Mr Guy Blyth
Mr Ian Chatfield
Mr Dave Jones

Gap Students

Mr Miles Bullock
Miss Clare Leask